2014 Season
2014 State Swim Meet Results
The Comet boys and girls swim team participated in the Division III State Meet recently held in Sulfur on November 19th and 20th. Overall, the boys finished 4th and the girls 7th. Congratulations to Jordan St. Pierre, who was honored as a state champion and received medals for placing 1st in the 500 Yard Freestyle and 3rd in the 200 Yard Freestyle. The SCC Swim Teams are led by Michelle Jensen, Angie Louque, and Greg Loisel.
Girls Swim Team Results:
100 Yard Backstroke: Tyra Watkins - 4th Place; Kelsie Williams - 12th Place
50 Yard Freestyle: Jeanne Roussel - 14th place
200 Yard Freestyle: Grace Richoux - 10th Place
500 Yard Freestyle: Grace Richoux - 6th Place; Meredith Buisson - 14th Place
100 Yard Breaststroke: Meredith Buisson - 7th Place; Morgan Nobile - 15th Place
100 Yard Butterfly: Paige Williams - 6th Place; Tyra Watkins - 10th Place
200 Yard IM: Paige Williams - 8th Place; Kelsie Williams - 11th Place
200 Yard Freestyle Relay: 5th Place - Tyra Watkins, Jeanne Roussel, Zoe Zaidain, and Paige Williams
Boys Swim Team Results:
50 Yard Freestyle: Justin DuBose - 9th place; Jacob Jensen - 11th Place
200 Yard Freestyle: Jordan St. Pierre 3rd Place; Daniel Jaubert - 10th Place
500 Yard Freestyle: Jordan St. Pierre - 1st Place; Daniel Jaubert - 9th Place
100 Yard Backstroke: Alex Miller - 7th Place
100 Yard Butterfly: Alex Noel - 6th Place
200 Yard IM Alex Miller - 7th Place; Alex Noel - 8th Place; Nicholas Roberts - 13th Place
200 Yard Freestyle Relay: 4th Place - Justin DuBose, Jacob Jensen, Emile Cupit, and Daniel Jaubert
400 Yard Freestyle Relay: 5th Place - Alex Miller, Daniel Jaubert, Alex Noel, and Jordan St. Pierre
200 Yard Medley Relay: 5th Place - Alex Noel, Nicholas Roberts, Jordan St. Pierre, and Alex Miller
Congratulations to our SCC Swimmers!
Metro ands State Qualifiers as of 10/28/14
Girls 200 Freestyle
Grace Richoux - State & Metro
Tyra Watkins - State & Metro
Shana Breaux - Metro
Girls IM
Kelsie Williams - State & Metro
Grace Richoux - State & Metro
Paige Williams - State & Metro
Brooke Laborde - State
Meredith Buisson - State
Rebecca Laurent - State & Metro
Girls 50 Freestyle
Paige Williams - State & Metro
Zoe Zaidain - Metro
Girls 100 Fly
Paige Williams - State & Metro
Tyra Watkins - State & Metro
Grace Richoux - State & Metro
Girls 100 Freestyle
Jeanne Roussel - State & Metro
Girls 500 Freestyle
Grace Richoux - State & Metro
Meredith Buisson - State & Metro
Girls 100 Backstroke
Tyra Watkins - State & Metro
Paige Williams - State & Metro
Girls 100 Breaststroke
Kelsie Wiliams - State
Rebecca Laurent - State & Metro
Grace Richoux - State & Metro
Meredith Buisson - State & Metro
Morgan Nobile - State & Metro
Paige Williams - State & Metro
Boys 200 Freestyle
Jordan St. Pierre - State & Metro
Daniel Jaubert - State & Metro
Emile Cupit - State
Alex Noel - State & Metro
Alex Miller - State & Metro
Boys 200 IM
Cameron Torres-State
Jordan St. Pierre - State & MetroAlex Noel - State & MetroDaniel Jaubert - State & Metro
Alex Miller - State & Metro
Nick Roberts - State & Metro
Boys 50 Freestyle
Justin Dubose - State & Metro
Alex Noel - State & Metro
Daniel Jaubert - State & Metro
Emile Cupit - State & Metro
Jacob Jensen - State & Metro
Alex Miller - State & Metro
Boys 100 Fly
Alex Nole - State & Metro
Alex Miller - State & Metro
Boys 100 Freestyle
Jordan St. Pierre - State & Metro
Alex Miller - State & Metro
Boys 500 Freestyle
Alex Noel - State & Metro
Nick Roberts - State & Metro
Jordan St. Pierre - State & Metro
Daniel Jaubert - State & Metro
Alex Miller - State & Metro
Boys 100 Backstroke
Alex Miller - State & Metro
Rhett LeBlanc - State
Cameron Torres - State
Boys 100 Breaststroke
Alex Miller - State & Metro
Nick Roberts - State & Metro
Jacob Jensen - State
Results from First Swim Meet of the Season
The Comet Swim Team had a wonderful opening swim meet last night.
State and Metro winners were:
Tyra Watkins-100 yd butterfly and 100 yd backstroke
Jordan St. Pierre-200 yd freestyle and 500 yd freestyle
Paige Williams-200 yd IM and 100 yd butterfly
Alex Noel-200 yd IM and 100yd butterfly
Daniel Jaubert-200 yd IM and 500 yd freestyle
Grace Richoux-200 yd IM and 100 yd breaststroke
Kelsie Williams-200 yd IM
Alex Miller-200 yd IM
Zoe Zaidain-500 yd freestyle
Meredith Buisson-100 yd breaststroke
Morgan Nobile-100 yd breaststroke
Nick Roberts-100 yd breaststroke